Skip links

Orta Yüz Germe

Orta Yüz Germe

 

Günümüzde, gelişen teknoloji ve insanların kendine bakma bilincinin artmasıyla, ameliyatsız estetik uygulamaları oldukça yaygın hale gelmiştir. Yaş almak geciktirilebilmektedir ancak engellenememektedir. 30 yaş sonrası, yüzde değişimler başlar ve yüz aşağıya doğru yer değiştirir. Deri kalitesinin henüz bozulmadığı bu genç denilebilecek grupta, total yüz germeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak, boşalmış bir orta yüz ya da çenede bir yığılma görülebilmektedir. İşte bu gibi durumlarda uygulanabilecek ideal cerrahi işlem midface lift yani orta yüz germedir.

Midface lift (orta yüz germe), bir insanın yüzüne baktığınızda gördüğünüz ön tarafın yer değiştirmesidir. Gençlikte, göz altlarında ve yanaklarda daha dolgun, dolu bir ifade vardır ve alt yüz boştur. Çekici, genç görünen insanın yüzü ortada dolgun ve alt kısımda dardır. Yıllar içerisinde derinin ve yumuşak dokuların gevşemesiyle yağ yastıkları küçülüp desteğini kaybeder. Yüz, yukarıdan aşağıya doğru yer değiştirir ve yüzde daha yorgun, üzgün hatta daha yaşlı bir görünüm ortaya çıkar. Bu işlem, aşağıya kayan dokuları kemik üstünden olması gereken yere getirerek hastaya yeniden 5-10 yıl genç bir görüntü sağlar. Bu işlem, alt göz kapağından yapılacak bir kesiyle uygulanmaktadır. Bu sayede, alt göz kapağı da düzeltilir. Alt göz kapağı normalse, şakak bölgesinden girilip orta yüz yukarıya alınır. Uygulanacak teknik, hastaların ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir. 30-50 yaş arası hastalarda, yüzde yoğun sarkma ve deri fazlalığı olmadığı için bu yer değiştirme, orta yüz kaldırma ameliyatıyla yapılabilmektedir.

Orta yüz germe, yalnızca yaş almayla yüzde oluşan değişimi düzeltmek için yapılmamaktadır. Bazı hastalarda orta yüzdeki kemik ya da yumuşak doku, yapısal ya da ailesel olarak daha geride, çene önde ya da alt yüzdeki doku fazlalığı daha fazla olabilmektedir. Yani, genç insanlarda da alttaki dokuyu yukarıya taşımak ve yüz harmonisini düzeltmek için orta yüz germeye ihtiyaç duyulmaktadır.

İleri yaştaki hastalarda, orta yüz germe ve klasik yüz germe kombine edilerek yapılmalıdır çünkü, klasik yüz germe ile fazla deri ve faysalar düzeltilse bile hacimsel yer değiştirmelerin düzeltilmesi için kombine cerrahiye ihtiyaç duyulmaktadır.

Orta yüz germe işleminden sonra, ödem ve morlukların geçmesi 2 haftayı bulurken, yukarı taşınan yüz dokularının oluşturduğu aşırı dolgunluk ve tamamen iyileşme durumu 1 ile 1.5 ayı bulmaktadır. 2 haftaya kadar miktarı azaltılarak bandaj kullanılması önerilmektedir.

tr_TRTürkçe