Skip links

Kapalı Burun Estetiği

Kapalı Burun Estetiği

Burun estetiği, diğer adıyla rinoplasti, burun şeklini değiştirmek amacıyla yapılan cerrahi operasyonlara verilen isimdir. Bu işlemle birlikte hastanın fonksiyonel yani nefes ile ilgili sorunları da düzeltilebilir. Özellikle et büyümesi, kemik ve kıkırdak eğrilikleri varsa işlem sırasında müdahale edilebilir. Açık ve kapalı rinoplasti olmak üzere iki teknik vardır. Kapalı burun estetiğinin tercih edilme sebebi; bir kesi ve iz olmadan daha doğal bir görüntü elde edilebilmesidir.

İki burun deliğinin arasındaki bölgenin adına kolumella denmektedir. Kapalı burun estetiğinde kolumella bölgesinde kesi yapılmamaktadır ve deri kaldırılmamaktadır. Bu bölgede bulunan atardamar, toplardamar ve kolumellar sinir kesilmediği için iyileşme sürecini olumlu etkilemektedir.

Kapalı burun estetiği herkese yapılabilir ancak daha önce açık estetik geçirmiş hastalarda yapılamayabilir. Bu, muayene sonrasında anlaşılır. Kapalı burun estetiğinde burun ucu daha esnek olur ve sinirler kesilmediği için burun ucunda uyuşukluk hissi yaklaşık bir ay sonra ortadan kalkar, hatta bazı hastalarda uyuşukluk hissi hiç görülmeyebilir.

tr_TRTürkçe