Skip links

Post Bariatrik Cerrahi

Post Bariatrik Cerrahi

Postbariatrik cerrahi, daha önce obezite cerrahisi geçirmiş ve sonrasında deri sarkmaları problemleri meyda gelmiş olan hastalara yapılan ameliyatların bütünüdür. Bu hastalarda, sarkan deri problemleri ile ilgili görsel problemler meydana geldiği için, hastaların yaşadıkları deri problemlerine uygun ameliyatlar uygulanarak tedavileri gerçekleştirmektedir. Genelde obezite cerrahisi sonrasında hastalarda;

– Kollarda sarkma,

– Memelerde sarkma,

– Sırt bölgesinde gevşeme, katlanma ve sarkma,

– Karın bölgesinde sarkma, karın derisinde çatlaklar,

– Popoda ve bel bölgesinde sarkma,

– Uyluk ve diz içinde sarkma meydana gelebilmektedir.

Bunlarla ilgili hastalara, tıbbi durumlarının uygunluğu dikkate alınarak ameliyat planlaması yapılmaktadır. Hastaların yara iyileşmelerinin sağlıklı ve iyi olabilmesi için kan değerlerinin normal değerlerde olması oldukça önemlidir. Bariatrik cerrahi geçiren hastalarda, emilim bozukluğu veya az beslenmeye bağlı oluşabilecek eksiklikler varsa önce onlar giderilir ve ameliyata alınır. Ameliyat planlaması, kombine cerrahiler şeklinde olmaktadır fakat tüm vücudun aynı anda opera edilmesi, uzayan ameliyat süreleri ve iyileşme sürecindeki zorluklar nedeniyle önerilmemektedir.

Genelde merkezden başlanır ve 360 derece body lift yapılır. Bu sayede vücudun yükü azaltılmaktadır. İşlem, sarkma derecesine göre fleur de lis, anchor şeklinde ya da klasik abdominoplasti tekniği ile yapılmaktadır. Bu ameliyata genelde kol germe işleminin eklenmesi de önerilmektedir.

2. seansta meme estetiği, sırt germe, uyluk germe kombine edilir. Komşu bölgeler aynı anda opere edilmez çünkü germe işlemi sırasında, çekiştirmeler birbirini olumsuz etkilemektedir.

Seçilen cerrahiye göre korse kullanım süresi, istirahat süresi ve spor aktivitelerinde oluşacak kısıtlamalar değişiklik göstermektedir.

tr_TRTürkçe